Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Na terenie naszego nadleśnictwa występuje 16 pomników przyrody, tym:

  • pojedyncze drzewa –  13 szt.,
  • skałki, groty, jaskinie – 3 szt.,
Najciekawsze pomniki to:

"Porwaki piaskowcowe" w Leśnictwie Łupki

"Porwaki piaskowcowe" to jedyne w Polsce stanowisko, w którym można obserwować zjawisko słupowej oddzielności piaskowca.
Porwaki wulkaniczne  są fragmentami skał wyrwanymi ze swojej pierwotnej lokalizacji w wyniku przemieszczania się magmy. Występują zarówno w skałach głębinowych jak i wylewnych. Stanowisko w Leśnictwie Łupki, obfituje w piaskowcowe porwaki znajdujące się w lawie bazaltowej. Dzięki założeniu w tym miejscu kamieniołomu uwidoczniła się wewnętrzna budowa intruzji, będącą dawnym kominem wulkanicznym. Wyrobisko znajduje się po lewej stronie drogi z Wlenia do Kleczy, ok 400 m. powyżej Wleńskiego Gródka ( przy zielonym Szlaku Zamków Piastowskich).
Opisany wyżej kamieniołom jest chroniony od 1990 r. jako pomnik przyrody nieożywionej. Jest to jedyne w Polsce stanowisko, w którym można obserwować zjawisko słupowej oddzielności piaskowca. Dlatego zwiedzając Zamek Lenno warto odwiedzić to unikalne w skali kraju wyrobisko.

Jaskinia "Zimna dziura" w Leśnictwie Bielanka

Z jaskini wydobywa się mocno nasycone parą powietrze o stałej temperaturze 9oC

"Skała z medalionem" w Leśnictwie Ustronie

Ostaniec piaskowy o wysokości 14 m, o podstawie 8/8 m. Niegdyś punkt widokowy, na południowej ścianie wbudowany był w XIX wieku medalion. Skała znajduje się na skraju lasu po lewej stronie drogi do Gaszowa

 

 

 

Materiały do pobrania