Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się dwie ścieżki przyrodniczo - edukacyjne oraz ogródek dendrologiczny "Uroczysko Piekiełko"

Ogródek dendrologiczny "Uroczysko Piekiełko" to urocze miejsce w głębi lasu, wyposażone w tablice gatunkowe rosnących tam drzew i krzewów. Na terenie "ogródka" znajdują się również tablice edukacyjne, z których zwiedzający mogą czerpać wiedzę na temat naszego nadleśnictwa jak  też zagadnień z wiązanych z ochroną przyrody i ekologią.
   "Uroczysko Piekiełko" to również miejsce, gdzie można spotkać się z leśnikiem na zajęciach przyrodniczo - leśnych.


Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Góra Gniazdo" biegnie przez lasy porastające "Górę Gniazdo" koło malowniczego miasteczka Wleń, leżącego nad rzeką Bóbr, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.  Pozwala na zapoznanie się z interesującymi zbiorowiskami leśnymi, funkcjonowaniem lasu jako miejsca bytowania licznych gatunków roślin i zwierząt, jego roli w przyrodzie i podstawowych zasad zagospodarowania przez leśników, niezwykle interesujących procesach biologicznych zachodzących w ekosystemie leśnym.
Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna ma długość ok. 4,5 km a czas jej przejścia wynosi ok. 2,5 godz.

Nasza ścieżka rozpoczyna się u podnóża Góry Gniazdo w miejscowości Wleń ( Osiedle Południowe ), dalej pnie się na szczyt, gdzie znajdują się dwa punkty widokowe z panorama Karkonoszy, Pogórza Izerskiego oraz Pogórza i Gór Kaczawskich.
Następnie ścieżka schodzi w dół szlakiem, który wiedzie do rezerwatu przyrody "Góry Zamkowa". Wędrując przez kolejne przystanki ścieżki poznajemy i pogłębiamy wiedzę o roślinach i zwierzętach występujących na tym terenie

Na trasie ścieżki spotykamy ciekawe formy przyrody nieożywionej jakimi są np. piaskowce porwaki w skale bazaltowej. Wspinając się ścieżką mijamy ciekawą formacje skalną Białe Skały.
Wędrując po ścieżce napotkamy nie tylko piękne panoramy gór, ale i malownicze pejzaże okolicznych lasów i pól.

Na końcu ścieżki przez kamienne schody wchodzi się na Zamek Lenno, wokół którego znajdują się krzyże pokutne.
Ścieżka biegnie przez lasy o dużej różnorodności gatunków. Często są to drzewostany wielopiętrowe z występującym odnowieniem naturalnym. W wielu miejscach występuje ciekawe runo leśne, w którego składzie znajdują się również rośliny chronione takie jak: wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, barwinek pospolity itp.


Ścieżka przyrodnicza "Droga krzyżowa w Lubomierskim Lesie"

Na kolejnych przystankach ścieżki możemy poznać tajemnice zwierząt występujących w naszych lasach.
Ścieżka połączona jest z parkingiem leśnym oraz Drogą Krzyżową w Lubomierskim Lesie.

Kapliczka w Lubomierskim Lesie (fot. Ireneusz Migura)

 

Sala edukacyjna w Nadleśnictwie

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach o tematyce przyrodniczo-leśnej w sali edukacyjnej w budynku nadleśnictwa.

fot. Kazimierz Matejewicz


Serdecznie zapraszamy.