Asset Publisher
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.
Na terenie naszego nadleśnictwa występuje 16 pomników przyrody, tym:
- pojedyncze drzewa – 13 szt.,
- skałki, groty, jaskinie – 3 szt.,
"Porwaki piaskowcowe" w Leśnictwie Łupki
"Porwaki piaskowcowe" to jedyne w Polsce stanowisko, w którym można obserwować zjawisko słupowej oddzielności piaskowca.
Porwaki wulkaniczne są fragmentami skał wyrwanymi ze swojej pierwotnej lokalizacji w wyniku przemieszczania się magmy. Występują zarówno w skałach głębinowych jak i wylewnych. Stanowisko w Leśnictwie Łupki, obfituje w piaskowcowe porwaki znajdujące się w lawie bazaltowej. Dzięki założeniu w tym miejscu kamieniołomu uwidoczniła się wewnętrzna budowa intruzji, będącą dawnym kominem wulkanicznym. Wyrobisko znajduje się po lewej stronie drogi z Wlenia do Kleczy, ok 400 m. powyżej Wleńskiego Gródka ( przy zielonym Szlaku Zamków Piastowskich).
Opisany wyżej kamieniołom jest chroniony od 1990 r. jako pomnik przyrody nieożywionej. Jest to jedyne w Polsce stanowisko, w którym można obserwować zjawisko słupowej oddzielności piaskowca. Dlatego zwiedzając Zamek Lenno warto odwiedzić to unikalne w skali kraju wyrobisko.
Jaskinia "Zimna dziura" w Leśnictwie Bielanka
Z jaskini wydobywa się mocno nasycone parą powietrze o stałej temperaturze 9oC
"Skała z medalionem" w Leśnictwie Ustronie
Ostaniec piaskowy o wysokości 14 m, o podstawie 8/8 m. Niegdyś punkt widokowy, na południowej ścianie wbudowany był w XIX wieku medalion. Skała znajduje się na skraju lasu po lewej stronie drogi do Gaszowa