Asset Publisher
Organizacja
Organizacja
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
Stanowisko do spraw ochrony informacji niejawnych także podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.
Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
Stanowisko do spraw edukacji i promocji podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należą: prowadzenie zajęć edukacyjnych, kontakt z mediami, prowadzenie witryny internetowej nadleśnictwa.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
***
Leśnictwo Ustronie
Na terenie Leśnictwa Ustronie znajduje się Ogródek dendrologiczny "Uroczysko Piekiełko" - urocze miejsce w środku Włodzickiego Lasu, gdzie realizowane są zajęcia i warsztaty z zakresu edukacji leśnej.
Leśnictwo Nowogrodziec
W lasach leśnictwa Nowogrodziec znajdujemy "pamiątki" po walkach w czasie II wojnie światowej w postaci postrzelanych drzew.
Leśnictwo Czaple
Na terenie Leśnictwa Czaple znajduje się kilka krzyży pokutnych - to monolityczne, proste i surowe kamienne formy w kształcie krzyża wznoszone przez zabójców w miejscu, w którym dokonało się morderstwo.
Leśnictwo Kotliska
Występujące na terenie Leśnictwa Kotliska skałki "Szwajcaria Lwówecka" to największe poza Górami Stołowymi zgrupowanie piaskowcowych form skalnych.
Leśnictwo Gradówek
W Leśnictwie Gradówek znajduje się wieża przeciwpożarowa. Dzięki obserwacji lasów z wieży przeciwpożarowej możemy bardzo szybko zlokalizować zagrożenie.
Leśnictwo Pławna
W leśnictwie Pławna znajduje się zachowawcza plantacja jodły pospolitej, służąca zachowaniu zasobów genowych tego gatunku.
Leśnictwo Bielanka
Ciekawym Pomnikiem przyrody nieożywionej w Leśnictwie Bielanka jest Jaskinia "Zimna dziura" , z której wydobywa się mocno nasycone parą powietrze o stałej temperaturze 9 stopni C.
Leśnictwo Ubocze
Jezioro Pokuta - sztuczne jezioro w Uboczańskim Lesie, powstałe na początku XX wieku po zatopieniu kopalni wapienia krystalicznego.
Leśnictwo Wleń
W miejscowości Bystrzyca k. Wlenia rośnie drugie najstarsze drzewo w Polsce - cis w wieku ponad 800 lat.
Leśnictwo Łupki
Rezerwat Góra Zamkowa w Leśnictwie Łupki chroni zespół grądów pokrywających stromy stok, z licznymi rzadkimi i chronionymi gatunkami. Największą atrakcją rezerwatu jest położony na jego skraju Zamek Lenno o 900-letniej historii.
Leśnictwo Czernica
W pobliżu miejscowości Modrzewie w ramach projektu Retencji górskiej wybudowano kompleks koralikowych zbiorników wodnych.
Leśnictwo Lubomierz
W Leśnictwie Lubomierz znajdujemy Ścieżkę edukacyjną w Lubomierskim Lesie. Na kolejnych przystankach ścieżki możemy poznać tajemnice zwierząt występujących w naszych lasach. Ścieżka połączona jest z parkingiem leśnym oraz Drogą Krzyżową w Lubomierskim Lesie. Serdecznie zapraszamy.
Leśnictwo Maciejowiec
Dziki Wąwóz - dolny odcinek Maciejowickiego Potoku w Leśnictwie Maciejowiec - to miejsce szczególnie malownicze. W korycie potoku i na ścianach wąwozu odsłaniają się skałki, a na styku granitów i łupków, znajduje się niewielka kaskada zwana Dzikim Wodospadem.
Leśnictwo Płoszczyna
Na Górze Wapiennej w Leśnictwie Płoszczyna znajdują się ruiny wapienników z XVIII i XIX wieku, które służyły do wypalania wapieni wydobywanych w pobliskich kamieniołomach.
Leśnictwo Siedlęcin
Miejscem wartym zobaczenia jest Perła Zachodu. Jest to Gościniec z 1927 roku, położony nad Jeziorem Modrym w Borowym Jarze. Wiedzie tu od Jeleniej Góry bardzo popularna i malownicza ścieżka rowerowa.