Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

IX Dolnośląski Festiwal Dary Lasu

IX Dolnośląski Festiwal Dary Lasu

30 września 2017 r.

Organizatorami tegorocznej, IX już edycji Festiwalu Dary Lasu, który odbył się 30 września 2017 było Starostwo Powiatowe we Lwówku Śląskim  oraz Lasy Państwowe. Patronat Honorowy nad imprezą objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Przybyłych na Festiwal mieszkańców Lwówka Śląskiego oraz gości powitali Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski Alina Sudoł - Kornalewicz oraz Starosta Lwówecki Marcin Fluder.  Imprezę poprowadzili Olgierd Poniźnik oraz Stanisław Gmyrek.

Festiwal Dary Lasu na lwóweckim rynku to wydarzenie, podczas którego każdy znajduje dla siebie ciekawe propozycje spędzenia czasu. Nadleśnictwa Lwówek Śląski (koordynator),Szklarska Poręba, Świeradów, Żmigród, Milicz, Lubin, Świdnica, Kamienna Góra, Bardo, Miękinia, Oława i Złotoryja Leśny Bank Genów w Kostrzycy, a także zaproszone delegacje z Węgier, Niemiec i Słowacji  przygotowały stoiska, stwarzające okazję do zgłębienia wiedzy na tematy związane  z prowadzeniem gospodarki leśnej oraz prowadziły zajęcia edukacji przyrodniczo – leśnej.

Tegorocznemu Festiwalowi przyświecało hasło: „Las –dobre sąsiedztwo”. Istotną kwestią było przekazanie społeczeństwu informacji dotyczących zasad prowadzenia gospodarki leśnej, funkcji jaką pełnią lasy w życiu codziennym i gospodarce oraz korzyści które możemy czerpać z lasu, takich jak grzyby, rośliny, zwierzęta drewno czy możliwość aktywnego spędzania czasu w lesie i wiele innych.   Po raz kolejny przeprowadzona została również akcja sadzonka za surowce wtórne. Podczas Festiwalu odbyły się występy dzieci z okolicznych szkół oraz rozdane zostały nagrody za udział w konkursach plastycznych organizowanych w szkołach w związku z Darami Lasu.

Jak co roku wielkim zainteresowaniem cieszył się „Turniej Drwali", w którym uczestnicy demonstrowali umiejętności związane z codzienną pracą w lesie.

Zwycięzcy turnieju drwali:

I miejsce: Jakub Mazurkiewicz

II miejsce: Paweł Piekarski

III miejsce: Szczepan Horanin

 

Bardzo widowiskową atrakcją był pokaz rzeźbienia za pomocą pił mechanicznych w wykonaniu Artystów Rzeźbiarzy: Grzegorza Pawłowskiego i Macieja Wokana. W krótkim czasie z kawałków drewna powstały wspaniałe  rzeźby przedstawiające sowy.

W Leśnictwie Nowogrodziec odbył się po raz kolejny Konkurs Wędkarski cieszący się ogromnym zainteresowaniem.

Zwycięzcy Konkursu wędkarskiego:

I miejsce:  Feliks Szal

II miejsce: Robert Ostrowski

III miejsce:  Józef Bram

Nagroda za najcięższa złowioną rybę:  Feliks Szal

Nagroda dla najmłodszego uczestnika zawodów: Bartosz Pietruszka

Dużym zainteresowaniem wśród przybyłych na lwówecki rynek cieszyły się pokazy pszczelarskie, pokaz maszyn leśnych, biegi na orientację oraz poszukiwanie skarbów czyli geocaching. Nowością tegorocznego Festiwalu był Marsz Nordic Walking, prowadzony przez Instruktora - Panią Justynę Kozik, którego trasa prowadziła na pobliską Szwajcarię Lwówecką. Wielu uczestników wzięło również udział w organizowanym po raz pierwszy Rajdzie Rowerowym „Dary Lasu”, którego trasa liczyła około 22 km.

IX Dolnośląski Festiwal Dary Lasu zakończył występ Kabaretu z Konopi.