Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Trwa uprzątanie szkód po ostatnich orkanach

Trwa uprzątanie szkód po ostatnich orkanach

W Nadleśnictwie Lwówek Śląski wciąż trwa usuwanie szkód w drzewostanach po jesienno-zimowych orkanach "Grzegorz i Fryderyka"

 Szacowany rozmiar szkód wynosi 30 tys m3 drewna, są to uszkodzenia rozproszone na rozległych powierzchniach leśnych. Gatunki drzew, które ucierpiały z powodu ostatnich wiatrów to przede wszystkim świerk i sosna.

 Prace polegają na usuwaniu połamanych i powywracanych drzew oraz naprawie grodzeń upraw leśnych.

 Zwracamy się o przestrzeganie zakazu wstępu w miejscach, gdzie trwa wycinka oraz zachowanie ostrożności podczas korzystania z lasu.

 

Silny wiatr jest jednym z podstawowych "nieożywionych" czynników zagrażającym lasom. Może powodować poważne mechaniczne uszkodzenia pojedyńczych drzew oraz całych drzewostanów. W zależności od prędkości wiatru, szkody mają różną postać. Silne podmuchy łamią wierzchołki i gałęzie oraz pnie drzew (witrołomy), mogą także wywracać całe drzewa (wywroty, wiatrowały). Drzewa, które nie poddają się naporowi huraganu i tak często zostają uszkodzone- wiatr może powodować utratę liści, nadrywanie systemów korzeniowych oraz wewnętrzne spękania pni. Oprócz tego efektem działania wiatru mogą być liczne zranienia drzew, powstałe w wyniku wzajemnego uderzenia się gałęzi bądź otarcia przez łamiące się lub wywracające sąsiednie drzewa. Tak osłabiony las traci swoją naturalną odporność na ataki patogenicznych grzybów i szkodników owadzich.

Leśnicy, aby zapobiec szkodom od silnego wiatru, prowadzą wiele działań z zakresu urządzania, hodowli i ochrony lasu. Szkód nie da się całkowicie uniknąć, ale przez kształtowanie odpornych, dobrze zagospodarowanych przestrzennie drzewostanów, można je znacznie ograniczyć.