Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Relacja z "X Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu"

Relacja z "X Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu"

W dniu 29 września na stadionie miejskim we Lwówku Śląskim odbyła się X edycja Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu. Przybyłych na Festiwal mieszkańców Lwówka Śląskiego oraz gości powitali Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski Alina Sudoł- Kornalewicz, Starosta Lwówecki Marcin Fluder, burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariola Szczęsna oraz Pan Paweł Górski Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Imprezę poprowadzili Olgierd Poniźnik oraz Stanisław Gmyrek.

Festiwal Dary Lasu to wydarzenie mające na celu reklamę i promocję Lasów Państwowych, ale przede wszystkim edukację przyrodniczo- leśną społeczeństwa. Podczas festiwalu każdy znalazł dla siebie ciekawe propozycje spędzania czasu. Nadleśnictwa: Lwówek Śląski, Szklarska Poręba, Świeradów, Żmigród, Milicz, Lubin, Bardo Śląskie, Miękinia Złotoryja oraz Nadleśnictwo Rzepin (RDLP Szczecin), a także Powiatowe Koło Pszczelarzy we Lwówku Śląskim, Koło Łowieckie „GŁUSZEC” i zaproszone delegacje z Węgier, Niemiec i Słowacji przygotowały stoiska edukacyjne, stwarzające okazje do zagłębienia wiedzy na tematy związane z ochroną przyrody oraz prowadzeniem gospodarki leśnej. Tegorocznemu Festiwalowi przyświecało hasło: „Dobre z lasu- zdrowo jemy, zdrowo żyjemy”. W tym roku w szczególny sposób promowano zdrową żywność z lasu. Jedną z dużych atrakcji był foodtrack Lasów Państwowych promujący projekt „Dobre z Lasu”, dzięki czemu osoby odwiedzające Festiwal mogły spróbować wyrobów z dziczyzny oraz przekonać się o jej walorach smakowych i zdrowotnych.

Ciekawą atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych była prezentacja psów myśliwskich, podczas której można było uzyskać interesujące informacje na temat poszczególnych ras.

Istotna kwestia było przekazanie społeczeństwu informacji dotyczących zasad prowadzenia gospodarki leśnej, funkcji jaką pełnia lasy w życiu codziennym i gospodarce oraz korzyści które możemy czerpać z lasu, takich jak grzyby, rośliny, zwierzęta drewno czy możliwość aktywnego spędzania czasu w lesie. Nadleśnictwo Lwówek Śląski zaprezentowało również stoisko edukacyjne dotyczące Leśnych Gospodarstw Węglowych, na którym prezentowano jaka role odgrywają lasy w pochłanianiu CO2.

Po raz kolejny przeprowadzona została również akcja sadzonka za surowce wtórne. Podczas Festiwalu odbyły się występy dzieci z okolicznych szkół oraz rozdane zostały nagrody za udział w konkursach plastycznych organizowanych w związku z Darami Lasu.

Dużo emocji wzbudził konkurs rzeźbienia:

I miejsce

Mirosław Czeladka

II miejsce

Paweł Pawlak

 

W Leśnictwie Nowogrodziec odbył się po raz kolejny Konkurs Wędkarski cieszący się ogromnym zainteresowaniem. Zwycięzcy konkursu wędkarskiego:

I miejsce

Andrzej Turek

II miejsce

Jan Misiura

III miejsce

Krzysztof Sądaj

Nagroda za najcięższą złowiona rybę

Andrzej Turek

Nagroda za najmłodszego uczestnika

Bartosz Hołyszewski

 

Dużym zainteresowaniem wśród przybyłych na lwówecki stadion cieszyły się również pokazy pszczelarskie i prezentacja maszyn leśnych.

Podczas „X Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu” zaprezentował się Kabaret PAKA.