Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Czyżby to, był koniec zimy?

Czyżby to, był koniec zimy?

Cieplejszy wiatr, trochę deszczu, odrobina słońca i po zimie, ani śladu.

   Choć kalendarzowa wiosna rozpoczyna się dopiero 21 marca, już dziś możemy odczuć panującą wiosenną aurę na zewnątrz. Poprzez kwitnące kwiaty, śpiew ptaków, czy też rozwijające się pąki liści drzew lub krzewów tworzący bardziej optymistyczny świat.

   Spacerując leśnymi drogami możemy zobaczyć wiele interesujących zjawisk przyrodniczych. Jednym z nich są pojawiające się wczesną wiosną kwitnące rośliny. Swoją uwagą o tej porze roku przykuwa roślina, która przed pojawieniem się liści, rozkwita w pięknie pachnące różowe kwiaty tj., wawrzynek wilczełyko (Daphne mazereum L.). Inną rośliną która, jest rzadkim okazem, jest ciemiernik zielony (Helleborus virdis), bylina ta zakwita najwcześniej w naszych lasach.

    Obie te rośliny są silnie trujące.

*

    Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.), jest krzewem osiągającym małe rozmiary, bo jedynie do 1,5m wysokości. Objęty w Polskich lasach ochroną częściową. Kwitnie przed rozwinięciem się liści najczęściej w marcu i początkiem kwietnia. Spotykany w świeżych i żyznych lasach liściastych, zwłaszcza w grądach i buczynach skąd przechodzi do subborealnego boru mieszanego. Kwiaty różowe, pachnące, nektarodajne, osadzone są przeważnie po trzy w kątach blizn po zeszłorocznych liściach, bardzo drobne. Owoce tej rośliny są silnie trujące tworzące szkarłatno czerwone kuliste pestkowce, średnicy do 1cm wcześnie dojrzewające (czerwiec- lipiec).

 

Wawrzynek wilczełyko fot. Honorata Rogozińska

Ciekawostka!

Daphne to u starożytnych Greków nazwa drzewa laurowego w które została przemieniona nimfa Dafne. Nazwa ta została przeniesiona przez Lineusza na wawrzynek ze względu na podobieństwo liści. Nazwa gatunkowa mazereum pochodzi prawdopodobnie z arabskiego mazerium lub perskiego mazerlyn (martwy) i nawiązuję do trujących właściwości rośliny.

 

*

Ciemiernik zielony (Helleborus virdis), jest to roślina osiągająca do 30cm wysokości. Występuję na siedliskach górskich. Ciemiernik to jeden z najwcześniejszych zakwitających bylin- ich piękne kwiaty pojawiają się zwykle na przedwiośniu, a nawet jeszcze zimą. Kwiaty zebrane w rozgałeziony i ulistniony kwiatostan, który składa się przeważnie z 2 lub 3 zielonych lub żółtozielonych kwiatów, kwitnie luty- kwiecień. Owoce tej rośliny to duże mieszki bez dzióbka.

Ciemiernik zielony fot. Ryszard Soboń

Inne rośliny kwitnące, już w lesie to:

  •  Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.)
  •  Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.)
  •  Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum L.)