Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

1000 drzew na minutę

1000 drzew na minutę

Z początkiem wiosny rozpoczynamy sadzenie lasu.

Najwięcej drzew w Polsce sadzą Lasy Państwowe.

 

Wiosną rozpoczyna się pracowity okres w lesie tzw. odnowienia lasu. W tym roku przygotowaliśmy ponad 730 tysięcy  sadzonek do posadzenia w naszych lasach. Zostaną one wysadzone w miejsca wyciętych drzew, tak aby zachować trwałość lasu dla przyszłych pokoleń. Gatunki drzew jakie sadzimy dobierane są zgodnie z ich wymaganiami siedliskowymi. W ten sposób przywracamy właściwy skład gatunkowy tym lasom, w których został on zakłócony po II Wojnie Światowej. Jest to jedno z podstawowych zadań prowadzonej przez nas gospodarki leśnej.

 

Odnowienie lasu realizuje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to odnowienie sztuczne, czyli sadzenie młodych drzewek wyprodukowanych na szkółce leśnej, dzięki której możemy odnawiać lasy i zalesiać grunty porolne. Drugi to odnowienia naturalne, czyli takie, które uzyskuje się z obsiewu pozostawionych drzew zwanych nasiennikami lub sąsiadującego lasu tzw. obsiew boczny.

 

Aby wyhodować młode drzewko – sadzonkę trzeba wiele czasu i pracy. Zanim sadzonka trafi do lasu rośnie najpierw przez rok, dwa a czasami nawet dłużej w szkółce leśnej pod opieką leśniczego szkółkarza. Rośnie w odpowiednio przygotowanych dla niej warunkach, nawożona, pielęgnowana, zostaje przygotowana do przesadzenia do lasu. Cały ten proces wymaga dużej wiedzy i wyczucia, po to aby wyhodować silną roślinę ale tak aby potrafiła sobie poradzić w naturalnych warunkach w lesie.

 

Co roku leśnicy w Polsce sadzą ok. 500 mln nowych sadzonek. To prawie 1000 drzew na minutę, każdego dnia.